25 Yıl Boyunca Her Gün Maskara Sürüyordu – Doktor Göz Kapağını Açınca Gördüklerine İnanamadı

Çoğu kadın dışarıdan geldikten sonra makyajlarını çıkarmaya üşenir. Bunun yanlış olduğunu bilseler de bir anlık üşengeçlikle makyajı ertesi gün çıkarmaya karar verirler.

Az sonra okuyacaklarınız Avustralyalı bir kadın hakkında. Kadın, 25 yıl boyunca her gün maskara sürüp makyajını nadiren temizlemiş. Bu alışkanlığına 25 yaşında başlamış ve şu anda 50 yaşında.

Kadının başına gelenleri okuduktan sonra makyajınızı temizlemeden uyurken bir kez daha düşüneceksiniz.

Teresa Lynch gözünde tuhaflıklar hissedince doktora görünmeye karar verdi. Sanki gözüne bir şey sıkışmış gibi hissediyordu. Doktor kendisini muayene ettiğinde gördüğüne inanamadı. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ndeki vaka çalışmasına konu oldu. İlk itirafı 25 yıl boyunca her gün maskara sürdüğü oldu.

Loading...

Sorun gözkapaklarında başlamış. Maskara kalıntıları kireç benzeri bir oluşuma, o da yumru haline dönüşmüş. Kadın, bu nedenle gözünde bir şey varmış gibi hissediyormuş.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi klinik sözcüsü ve aynı zamanda göz doktoru olan Rebecca Taylor, “Katılaşan maddeler konjunktivaya kadar ulaşıp sonra da konjunktiva altındaki tabakaya geçmiş. Yine de muayene sırasında görülebiliyordu. Dövme benzeri bir görünüme sahipti. Bunca zamandır gözünde bunları taşıyormuş. Gözünü her açıp kapattığında korneasına zarar vermiş” dedi.

Bu da yetmezmiş gibi bir de folliküler konjunktivite rastlandı. Bu bakteriyel enfeksiyon konjunktivadaki folliküllerde meydana geliyor.

Gözü enfeksiyonlardan koruyan mukoza zarına konjunktiva adı veriliyor. Kadının gözkapaklarının içinde ve gözünün yüzeyinde kalıcı sıyrıklar oluşmuş.

Gözkapaklarının altında oluşan büyük yumruların temizlenmesi 90 dakika aldı. Yumrular o kadar büyümüşler ki birbirlerinin üstüne çıkmışlar.

Doktorlar, Lynch’in gözlerine baktıklarında şo-ka uğradılar.

Herkes 25 yıl boyunca her gün maskara sürüp, maskarayı gece yatmadan önce temizlememezlik yapmadığı için kadınınkinin ender rastlanan bir vaka olması normal.

Profesör John Dart “Tıpkı diğer kozmetik ürünlerde olduğu gibi maskarada da birçok bileşen var. Karbon karası ve emir oksit pigmenti kirpiklerin koyulaştırılması, kirpiklerin tabakalaşması için bir polimer, katkı maddeleri, kalınlaştırıcı parafin, lanolin, mineral yağı, saf vazelin, kastor yağı, brezilya balmumu ve kandelilla balmumu gibi şeyler kullanılıyor” dedi.

Dart bir gece makyajınızı çıkarmadan yatmanız halinde başınıza kötü bir şey gelmeyeceğini söylerken, bunu alışkanlık haline getirmenizin gözünüzü kaybetmenize bile neden olabileceğini ekliyor.

Gece yatmadan makyajını temizleyemeyen birilerini tanıyorsanız çok geç olmadan haberi onlarla paylaşın.

Loading...