Asla Çiğ Yememeniz Gereken 6 Besin

Bugünlerde çiğ yemek yemek popüler hale geliyor ve bununla ilgili bir sorun yok ne kadar çok sebze yerseniz o kadar iyi, değil mi?

Ancak gerçek şu ki, tüm sebzeler için bu geçerli değil, Bazılarının pişmiş hali pişmemiş halinden çok daha yararlı ve besleyicidir.

Yemek yemeden önce pişirmeniz gereken altı sebze

1. Brokoli

Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana ailesinin diğer üyeleri çoğu insan tarafından çiğ yenebilir. Ancak bu bazı problemlere sebep olabilir.

Brokoli, rafinoz adı verilen bir bileşik şeker içerir. Vücut tarafından emilmez ve kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanır. Sonuç olarak, çiğ yediğinizde şişmiş hissedeceksiniz ve kötü kokulu gazlar çıkaracaksınız.

Loading...

Bu sebzeleri midede kolaylaştırmak için, fırında pişirin. Ayrıca iyice çiğnemek ve hazmı kolaylaştırır!

2. Patlıcan

Patlıcanlar, kalsiyum emilimini azaltabilen ve mide-bağırsak sistemini tahriş edebilen solanin adlı bir bileşik içerir.

Çok fazla mide ağrısı, ishal ve kusma, baş ağrısı, bulantı ve baş dönmesi gibi diğer belirtilere neden olabilir.

Çiğ patlıcan yerseniz ve bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktora gidin.

Patlıcanların pişirilmesi solanini nötralize eder.

3. Işgın

Işgın çiğ olduğunda zehirli olabileceğini duymuş olabilirsin.

Ama aslında sadece kaçınmanız gereken yaprakları. Tehlikeli olabilecek oksalik asit olarak bilinen yüksek miktarda zehir içerirler. Bu yüzden fazla Işgın yemeyin!

Işgın demişken, Işgını çatır çutur yiyen bu fenomen abimizi buraya koymasak içimiz rahat etmezdi 🙂

4. Patates

Çiğ patatesler genellikle zehirli değildir, ancak olgunlaşmamışlarsa ve uzun süre ışığa maruz kalırlarsa, yarım patates bile olsa, tehlikeli miktarlarda solanin içerebilir.

Patatesin yeşile dönmeye başlaması durumunda sakın yemeyin. Çiğ yediğiniz durumda Kusma, ishal, baş ağrısı veya en kötüsü de, merkezi sinir sisteminin felci riskini alırsınız.

5. Kırmızı barbunya fasulyesi

Çiğ börülce fasulyesini doğrudan bitkiden alırsanız, sadece tadı rahatsız edici olmaz, aynı zamanda mide bulantısı, kusma, ve kramp hissedersiniz.

Bunun nedeni, lektin olarak bilinen doğal olarak ortaya çıkan bir zehir içerdiğindendir. İşinizi sağlama almak için, fasulyeleri kaynatmadan önce en az beş saat suda bekletin!

6. Domates

Domateste bulunan likopen ile ilgili Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pişmiş domateslerden vücudumuzun daha fazla likopen emebiliyor.

Domatesler iki dakika, 15 dakika ve 30 dakika boyunca ısıtılmıştır. Besin seviyesi, pişirildikçe daha uzun süre kademeli olarak artmıştır.

Likopenin, kanser ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Peki durum böyle iken neden yediğiniz domateslerden en iyi şekilde yararlanıp sos veya çorba hazırlamıyorsunuz?

Her zaman bütün sebzelerin güvenli ve besleyici olduğunu düşünüyorduk. Ne kadar yanıldığımızı gördük! Arkadaşlarınızın hangi sebzeleri çiğ yememeleri gerektiği hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olmak için lütfen paylaşın.

Loading...