Bağırsakları Temizleyen Besinler

Sindirim sistemi vücudu en aşağıdan baş bölgesine kadar etkileyen bir sistemdir. Kalın bağırsaklar özellikle vücuttaki zararlı maddelerin biriktirilerek dışarı atılmasını sağlar.

Sindirim sistemi ile ilgili görsel sonucu

Bazı durumlarda ise bağırsakları temizleyen besinler tüketilmesi sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahip olur.

Bağırsakları Toksinlerden Temizlemek

Toksinler hastalıklara yol açan maddeler olduğu için vücudun sürekli olarak bu maddeleri vücuttan atması gerekir. Bu durum genelde besinler ile desteklenerek sağlanır, bu besinler ise şunlardır;

  • Portakal C vitamini içeriğinden dolayı enfeksiyona karşı direnci arttırır. Ayrıca kasları güçlendiren sodyum içeriği ve hafızayı güçlendiren, mide ile cilt kanserleri riskini azaltan ve kan basıncını düzenleyen potasyum ile magnezyum içerir.
  • Bağırsakları ve kanı temizleyen üzüm aynı zamanda kabızlık giderme idrar sökme açısından büyük etkilere sahiptir. Potasyum ve lif kaynağı olan üzüm migren ve kalp-damar hastalıkları için en faydalı meyveler arasında bulunur.
  • İdrar sökücü, tansiyon düşürücü, kabızlık giderici ve sindirimi iyileştirici özelliklerinden dolayı kereviz bağırsakları temizleyen besinler listesinde ilk sırada gelir.
  • Yeşil çay iyi bir antioksidan olduğu artık hemen herkes tarafından biliniyor ancak yeşil çay aynı zamanda antitoksik etkiye sahip olduğunun bilinmesi de gerekiyor.
  • Keten tohumu ve yulaf yiyerek bol miktarda su içmeniz fiziksel egzersizler ile desteklendiği zaman kalın bağırsağı temizler.

Sindirim sistemi ile ilgili görsel sonucu

Loading...

Düzenli olarak yürüyüş yapılması sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalışmasını sağladığı için bağırsak temizlemede doktorlar tarafından tavsiye edilir. Limon safra kesesini koruyucu bir etkiye sahip olduğu için besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlayarak kalın bağırsağın mevcut toksitleri atması için bağırsağa zaman tanır. Eğer bağırsak problemi yaşıyorsanız 2 hafta süreyle bir limonu 4 e bölerek her gün 1 dilim limonu karabiber ile birlikte tüketmeniz bağırsakların düzene girmesine yardımcı olur.

Bağırsak Temizleyen Meyveler

Yukarıda belirtilen meyveler ve diğer besinler dışında kalın bağırsağı temizleyen bazı özel meyveler bulunuyor. Bunların başında domates geliyor ancak mide de reflü problemi olanlar için domates tüketimi bazı durumlarda zararlı olabilir. Bunun dışında bağırsakları temizleyen besinler olarak avokado geliyor. Ülkemizde diğer meyvelere göre pahalı olan avokado ezilerek sarımsak tozu ile karıştırıldığı zaman bağırsakların temizlenmesini sağlar. Ancak fazla tüketimi mideye zarar verdiği için bir çay bardaki kadar tüketim tavsiye edilir.

Loading...