Bakanlıktan Kritik Uyarı! Yemeyin Yedirmeyin!

Çocuk sahibi olanların önemle üzerinde durdukları zararlı gıdalar hakkında düzenleme geliyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK), çocuk programlarında yer alacak yiyecek ve içecek ürünlerine ilişkin reklamlarla ilgili önemli bir

Son dakika: Sağlık Bakanlığı açıkladı! Çocuklara yönelik, turuncu listedeki gıdalara uyarı, kırmızı listedekilere yasak geliyor! ile ilgili görsel sonucu

düzenleme yaptı. Dada çok çocuklara yönelik olan yiyecekleri kızmızı ve turuncu liste olarak gruplandıran düzenlemede yiyecekler verdikleri zara göre sınıflandırıldı. Buna göre Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği bisküvi, kek, çikolata, şeker, cips, gazlı içecekler, yenilebilir buzlar ve şekerlemenin yer aldığı “kırmızı liste”deki ürünlerin reklamları yasaklanacak. Turuncu listede bulunan ürünler ise Sağlık Bakanlığı’nın onayının ardından reklama konu olabilecek. Sağlık Bakanlığı, turuncu listede yar alan ürünlere ilişkin açıklama yapmadı.

Reklamına izin verilen ürünlerin arasında ise et, balık, tavuk, yumurta, süt, yoğurt, ayran, peynir, sebze, meyve ve bakliyatlar var. Bakanlığın turuncu listesinde bulunacak yiyecek ve içeceklerin reklamlarında, düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelere yer verilecek. Uygulamaya, 2 yıl sonra başlanacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dengesiz ve sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği sonucunda çocuklarda obezite sorunları çığ gibi büyüyor.

Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yüksek enerjili, doymuş yağ ve trans yağ asitleri ve serbest şeker ve tuz içeren gıdalara ilişkin çocuklara yönelik gıda pazarlama baskısını azaltmak için ortak besin profili politikası geliştirdiği kaydedildi. Açıklamaya, şöyle devam edildi: “Avrupa Gıda ve Beslenme Eylem Planı 2015-2020’nin anahtar faaliyetlerinden biri Besin Profili Modeli gıda sınıflandırma ve sıralamasıdır.

Loading...

Bu model beslenmeyi değil, gıdaları kategorize ediyor. Bu modele göre 5 kategoride çocuklara yönelik yiyecek ve içecek pazarlamalarına izin verilmiyor. Eğer bir ürün her bir 100 gram total yağda 1gram ve üstü endüstriyel olarak üretilmiş trans yağ asidi içeriyorsa ya da toplam enerjinin yüzde 0.5’i ve üstü alkol formunda ise pazarlanması yasak.”

Son dakika: Sağlık Bakanlığı açıkladı! Çocuklara yönelik, turuncu listedeki gıdalara uyarı, kırmızı listedekilere yasak geliyor!

Sağlık Bakanlığı kaynakları, çocuk programlarında ve program aralarında reklamları yasaklanan ürünlerin 5 kategoride toplandığını belirtti. Bu ürünler şöyle: Çikolata, şeker, şekerleme Bisküvi ve kekler, cipsler Meyve suları, gazlı içecekler Enerji içecekleri Yenilebilir buzlar Reklamlarda izin verilen ürünler ise şunlar: * Et, balık, tavuk ve yumurta * Süt, yoğurt, ayran, peynir * Sebze, meyve ve bakliyatlar

Loading...