Hoogerbeets’in Türkiye için deprem tahmini doğru çıktı!

Deprem öngörüleri doğru çıkan yeni nesil deprem tahmincisi Frank Hoogerbeets geçtiğimiz hafta Türkiye’de yakın tarihte yüksek sismik faaliyet beklediği bölgeleri açıklamıştı.

Hoogerbeets’in internet sitesinde paylaştığı bilgi ve videolara göre 13 ila 17 Mart arası yaşanacak olan çeşitli gezegen dizilimleri sebebiyle Dünya’nın yer kabuğu sismik olarak normalden çok daha f-aal olacaktı.

Hoogerbeets, Rusya’nın Kamçatka ve Japonya”nın açıklarında yer alan bölgede yakın za-manda oldukça büyük depremin meydana gelebileceği ve Türkiye’nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarının da yer aldığı Avrasya deprem hattında sismik f-aaliyetlerin daha aktif olacağı k-onusunda u-yarılarda bulunmuştu.

Hoogerbeets’in Türkiye tahmini doğru çıktı ve bugün merkez üssü Denizli, Acıpayam olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Tahmini yine doğru çıkan Hoogerbeets 19 Mart tarihinde yeni bir video yayınladı ve videoda 20 ila 21 Mart tarihlerinde 5-6 ş-i-ddetinde deprem olacağını söyledi.

Loading...

19 Mart tarihindeki videoda 20-21 Mart uyarısının Denizli’de meydana gelen depremle kesişmesi d-i-kkatleri tekrar Hoogerbeets’e ç-evirdi.

23 Mart’a kadar herhangi bir gezegen dizilimi olmadığını söyleyen Hoogerbeets, mart ayının s-on haftasında Dünya, Merkür ve Neptün’in hizalanacağını belirtti.

S-on olarak 21 Şubat’ta meydana gelen Dünya, Merkür ve Neptün hizalanmasında 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğine d-i-kkat çeken Hoogerbeets martın s-on haftasında çok d-i-kkatli olunması konusunda u-yarılarda bulundu.

Türkiye’deki takipçilerinin s-oruları üzerine 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremi analiz eden Hoogerbeets, o tarihte gerçekleşen gezegen dizilimi h-akkında açıklamalarda bulundu.

Buna göre depremden 3 gün önce 14 Ağustos 1999’da Merkür, Dünya ve Neptün aynı doğrultuda hizalandı.

O tarihte Merkür ayrıca Güneş ve Jüpiter’le doğru hizalanmıştı.

Gölcük Depremi öncesi s-on derece k-usursuz ve g-üçlü bir dizilimin oluştuğunu belirten Hoogerbeets, ayrıca Güneş, Venüs ve Uranüs’ün de mükemmel biçimde dizildiği bilgilerini paylaştı.

Hoogerbeets’e göre Dünya’nın uydusu Ay, bu d-izilim sebebiyle Venüs ve Uranüs’ün çekim k-uvvetinden e-tkilendi.

K-ritik hizalanmaların ardından yalnızca üç gün s-onra merkez üssü İzmit, Gölcük olan büyük deprem meydana geldi.

Bu tip nadir ve k-usursuz dizilimlerin çok ş-i-ddetli depremlere sebep olduğuna v-urgu yapan Hoogerbeets, bir s-onraki büyük depremin Dünya’nın herhangi bir noktasında meydana gelebileceğini ve bu yerin Türkiye’de olabileceği konusunda u-yardı.

Hoogerbeets yine de benzer bir dizilimin Türkiye’yi v-urmayabileceğini de i-f-ade etti.

Hoogerbets, gezegen hizalanması durumunda ş-i-ddetli depremlerin görüldüğünü i-d-dia ediyor.

Hoogerbets internet sitesinde her gün dünya üzerindeki sismik f-aaliyetlerin e-tkisine dair bir veri yayınlıyor. Yayınlanan veride sismik f-aaliyet göz önüne alınarak Dünya’da meydana gelebilecek deprem hareketliliği skalasına yer veriliyor. Hoogerbets’in i-ddiaları s-on derece ilgi ç-ekici olsa da birçok uzman depremlerin önceden tahmin edilmesinin olanaksız olduğunu söylüyor. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nda görev yapan John Bellini, depremlerin ne zaman olacağının tahmin etmenin mümkün olmadığını vurguluyor. Bellini, büyük depremler öncesi zaman zaman artçı ş-o-kların y-aşandığını belirtiyor.

Loading...