Keşke Daha Önce Bilseydim! Hayatınızı Kolaylaştıracak Basit ve Etkili 21 İpucu

Hayat kolay değil, ancak bazı küçük ipuçlarıyla kolaylaştırmak elinizde olabilir. Hayatınızı daha da kolaylaştıracak bu bilgileri öğrenmek isteyebilirsiniz.

Gündelik hayatımız koşturmaca içerisinde geçiyor, bazı şeylere yetişme fırsatı bulamıyoruz. Bu koşturmaca içerisinde hayatı ıskaladığımız, yapmak istediğimiz şeyleri unuttuğumuz anlar oluyor. Size sihirli bir formül sunacak değiliz, ancak basit ver etkili bazı küçük ipuçlarıyla vereceğimiz tüyolarla hayatınızı kolaylaştırmanız gayet de mümkün. Bu ipuçlarından bazıları eskiden beri insanların kullandığı yöntemler bazıları ise BT, havaalanları, vb. sektör çalışanlarının içeriden sızdırdığı gözden kaçırılmaması gereken tüyolar. Gelin şimdi hep beraber hayatımızı daha da kolaylaştırmak için yapabileceğimiz akıllıca ve kullanışlı kestirme yollara birlikte göz atalım.

1. Birine asla hayvan hediye etmeyin, hele ki özellikle istememişse. Bir evcil hayvan sahibi olmak bir insanın hayatını pek çok açıdan olumlu etkilese de böylesine büyük bir sorumluluğu almak için herkesin her an hazır olmasını bekleyemezsiniz.

ağzında oyuncak tutan köpek

2. Eğer yabancı dil öğrenmeye çalışıyorsanız, o dildeki çocuk programlarını izleyin. Çocuk programlarının eğildiği konular, dilin gramerini kullanmaları, belli kelimeler üzerine düşmeleri dilin temel yapısını daha kolay kavramanızı sağlayacaktır.

Dora the explorer

3. Herhangi bir internet sitesine kaydolmanız gerektiğinde o sitenin adını ikinci isminiz olarak kullanın. Böylece reklam/spam mailler almaya başladığınızda bilgilerinizi kimin sattığını öğrenmiş olursunuz.

Üzerine spam yazılı kağıt yığılmış kadın.

4. Avukatlık, doktorluk, muhasebecilik, vb. işlerle uğraşan arkadaşınız veya akrabanız varsa, bunlardan yardım aldığınızda mutlaka ücretini ödemek isteyin, size bedava hizmet vereceklerini düşünmek hoş bir davranış değil.

Doktor

5. Hayatınızda herkese yardım etmeye çalışan, herkesin yardımına koşan, zor anlarında insanların yanında olan birileri varsa, ara sıra da olsa onlara nasıl olduklarını sorun. Sürekli başkalarına yardım etmeye çalışıyor olması onun çok iyi durumda olduğunu göstermez.

sohbet eden arkadaşlar

6. Eğer iş yerinde altınızda çalışan insanlar varsa, onları takdir etmek istediğinizde bunu herkesin gözü önünde yapın, ama disiplin ile ilgili konuşacaksanız bunu kesinlikle gizli yapın. Bu çocuklarınız için de geçerli.

Ofiste kutlama yapan çalışanlar

7. Eğer birisi verdiğiniz pastayı, keki, kurabiyeyi, vs. yemek istemiyorsa “sadece bir ısırık”, “küçük bir parça”, “benim hatırım için”, vb. sözlerle onu ikna etmeye çalışmayın. Sizin için sadece bir parça olan şeyin o kişiye ne anlam ifade ettiğini bilemezsiniz.

Bir dilim pasta

8. İş hayatında profesyonel olun, saygılı olun, işinizi gerektiği gibi yapın ama firmaya bağlı olmayın. Sadakat iş dünyasında sahip olmanız gereken özelliklerden biri değil, size daha iyi imkanlar sunan bir iş bulduğunuzda bunu profesyonel olarak değerlendirmeyi bilin.

Ofis çalışanı

9. Eğer herhangi türde bir kulaklık alacaksanız onu test etmek için Queen’in “Bohemian Rhapsody” şarkısını dinleyin. Bu şarkıda enstrümanların ve vokalin tüm yüksek ve alçak seslerini duymanız mümkün olacaktır.

Queen Bohemian Rhapsody kapağı

10. Kendinizi başkalarıyla değil de kendinizle kıyaslamayı öğrenin. Arkadaşlarınızın şimdi nerede olduğundan ziyade, kendinizin 1-2 yıl öncesine göre nerede olduğuna odaklanın.

Motosiklete binen kız çizimi

11. Hayatınızda 2 dakika kuralını uygulayabilirsiniz; bir şeyi yapmak 2 dakika veya daha az sürüyorsa hemen o an yapın. Bu özellikle ertelemeyi seven insanlar için kullanışlı bir kuraldır. Çöpü atmak, kıyafetlerinizi katlamak, mutfağı toplamak, ortalığa çeki düzen vermek, vs. herhangi bir iş 2 dakika veya daha az sürecekse hiç düşünmeden kalkıp yapmayı alışkanlık haline getirin. Sonuçlarına siz de şaşıracaksınız.

Çöp atan eleman

12. Birisi size bir iltifatta bulunduğunda sadece teşekkür etmenizde bir sorun yok, sizin de ona bir iltifatta bulunmanız gerekmiyor.

Anne Hataway ve Rihanna

13. Havaalanında bavulunuzu bagaja vermeden önce fotoğrafını çekin, kaybolması durumunda ne kadar işinize yarayacağını tahmin bile edemezsiniz.

Havaalanı bagaj bandı önünde bavullar

14. Sabah kalktığınızda yatağınızı toplamak veya kendinize kahvaltı hazırlamak gibi birtakım küçük işleri tamamlayın. Küçücük bile olsa güne bir şeyleri tamamlayarak başlamak gün boyu daha üretken olmanızı sağlayacaktır.

Dağınık yatak

15. Arkadaşlarınızdan veya ailenizden biri zor zamanlar geçiriyorsa ona akıl vermek yerine soru sormayı deneyebilirsiniz. Çünkü soru sorarsanız ona sorunu hakkında konuşma imkanı vermiş olursunuz. Tavsiye vermeyi denerseniz sadece sizi dinliyormuş gibi görünecektir emin olun.

Dertleşen arkadaşlar

16. Eğer ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, video veya fotoğraf düzenleyici gibi bir bilgisayar programına ihtiyacınız varsa asla “bedava, ücretsiz, free” gibi kelimelerle aramayın, onun yerine “open source, açık kaynaklı” gibi arama terimlerini tercih edebilirsiniz. Böylece sınırlı deneme sürümlerine, reklamlara ve kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma ihtimaliniz azalır.

Free yazısı

17. Bir şeyi, örneğin bir çikolatayı iki çocuk arasında paylaştırmanız gerekiyorsa bunu siz yapmayın. Çocuklardan biri çikolatayı bölsün, diğeri ise hangi parçayı alacağına dair ilk seçim hakkına sahip olsun. Bu şekilde son derece adil bir bölüştürme olacağından emin olabilirsiniz.

Çikolata bölen kişi

18. İş yerinde yemek için sağlıklı atıştırmalıklar alın, mesela meyve, sebze gibi. Eğer canınız bir şeyler yemek istiyor, ama aldığınız atıştırmalığı canınız çekmiyorsa aç değilsiniz demektir, sadece sıkılmışsınızdır.

Büyük havuç

19. Eğer bir arkadaşınızın iş yerindeki performansını hiç görmemişseniz, nasıl çalıştığını bilmiyorsanız onu herhangi bir iş için önermekten kaçının. Bir insanın iyi bir dost olması onun iyi bir çalışan olduğu anlamına gelmez. Sonuçta arkadaşınızı da işinizi de kaybetme riski olabilir.

Yakın arkadaşlar teselli ediyor

20. Bilgisayarda yazarken ‘Caps Lock’ tuşunu açık unuttunuz ve her şeyi büyük harfle mi yazdınız? Üzülmeyin, küçük harf yapmak istediğiniz kısmı seçin ve ‘Shift+F3’ tuşuna basın. Tersini yapmak istediğinizde de bu kısayolu kullanabilirsiniz.

Caps Lock tuşu

21. Markette almaktan vazgeçtiğiniz herhangi bir ürünü kasiyere verin, marketin içinde karşınıza çıkan ilk yere koymayın. Emin olun herkesin hayatını daha da kolaylaştırmış olacaksınız.

Aldığı ürünü başka yere koyan müşteri

Loading...