Meteoroloji’den soğuk hava u-yarısı

Türkiye’nin perşembe günü Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava dalgasının e-tkisine girmesi bekleniyor. İstanbul’da da 17-18 dereceleri gören hava sıcaklıklarının yarından i-tibaren azalması bekleniyor.

Son dakika! Meteoroloji'den soğuk hava uyarısı

Türkiye’nin, perşembe günü Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgasının e-tkisine gireceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, doğu bölgelerinde bugün akşam saatlerinden s-onra e-tkisini kaybedecek yağışların, yarın öğle saatlerinde tekrar başlaması bekleniyor. Perşembe günü gelecek soğuk ve yağışlı sistemlerin e-tkisiyle yurdun güney ve doğu k-esimlerinde (Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu) beklenen yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere bir hafta süresince Doğu Karadeniz’in iç k-esimleriyle Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda zaman zaman k-uvvetli ve yer yer y-oğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların; Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Van, Bitlis ve Hakkari çevreleriyle Siirt ve Şırnak illerinin doğu, Tunceli’nin kuzey ilçelerinde her gün aralıklarla karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Son dakika! Meteoroloji'den soğuk hava uyarısı

Meydana gelebilecek buzlanma ve don ol-ayının ulaşımda aksamalar y-aratma ve dik yamaçlarda çığ r-iski bulunuyor. Vatandaşların ve yetkililerin muhtemel r-isklere karşı di-kkatli ve t-edbirli olmaları gerekiyor. Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, perşembe günü kuzeybatı kesimlerden i-tibaren başlayarak hafta s-onuna kadar kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşmesi, doğuda ise mevsim normalleri civarında seyretmesi öngörülüyor. Ayrıca yarın ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar, Isparta, Konya, Karaman, Erzurum, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, genellikle sağanak, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Bingöl, Erzurum, Ağrı ve Muş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Loading...