Milyonlarca emekliye müjde! Emekliye 2 bin lira…

Milyonlarca emekliye ikramiye müjdesi! Yaklaşık 12.3 milyon emekli, bayram ikramiyesi ek gelir imkanı elde ediyor. Emekliler, ilk kez geçen yıl Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner lira ikramiye aldı. Emekli ikramiyeleri bu yıl da devam edecek. Yeni emekli olanlar da ikramiyeden yararlanacak. Sabah Gazetesi yazarı Faruk ERDEM bayram ikramiyeleri ile ilgili soruları cevaplandırdı…

Milyonlarca emekliye ikramiye! Emekliye 2 bin lira…

Emeklilere verilecek ikramiyeler ne zaman ve ne kadar yatacak? Emekli ikramiyeleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Milyonlarca emekliye ikramiye! Emekliye 2 bin lira…

* Kime, ne kadar ödenecek?:

Loading...

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödeniyor. Emekliler ve maluller biner lirayı alıyor. İkramiye miktarı her emekli için eşit oluyor. Maaşa göre değişmiyor. Düşük maaş alan da yüksek maaş alana da bin lira ödenecek.

* Emekli ve-fat etmişse ne olacak?

Ve-fat eden emeklinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabiliyor. Dul ve y-etim aylığı alanlara ö-lüm aylığı oranında ikramiye ödeniyor. Örneğin; eşinin ve-fat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile y-etim çocuğa ö-lüm aylığı ödenmesi halinde; bin lira tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500, y-etim çocuğa ise 250 lira tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.

*2 aylık alanlar ne yapacak?

Hem kocasından hem babasından veya annesinden ö-lüm aylığı alan kişiler de ikramiye alıyor. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ö-lüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödeniyor. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ö-lüm aylığının oranı yüzde 70, babasından dolayı aldığı ö-lüm aylığı oranı yüzde 25 ise bayram ikramiyesi 700 lira oluyor.

* Sürekli iş göremezlik geliri alanlara ne kadar verilecek?

İkramiye, sürekli iş göremezlik oranına göre hesaplanıyor. Kişinin yüzde 50 oranında iş göremez olduğu tespit edilmiş ise bu kişiye 500 lira bayram ikramiyesi ödenecek.

* Ne zaman ödenecek? Tarihler belli mi?

Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran’da idrak edilecek. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle emeklilere bin liralık bayram ikramiyesinin Mayıs sonunda ödenmesi bekleniyor. Emeklilerin hesabına bin lira tutarındaki ödemeler büyük ihtimalle 27-31 Mayıs arasında yatırılacak. Ağustos da emekliler için yine ikramiye ayı olacak. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos’ta kutlanacak. Arefe günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos’ta ödenmesi bekleniyor. İkramiye ödemelerinin yapılacağı kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak.

*Yeni emekliler de alabilecek mi?

Evet yeni emekliler eğer ikramiyeler yatırılmadan önce emeklilik kararı aldırıp maaş almaya başlamışlarsa ikramiye hakkı olacak. Mayıs ayında ilk ikramiye yatırıldıktan sonra emekli olanlar ise Ağustos’ta tek ikramiye alacak. Ağustostan sonra emekli olanlara ikramiye 2020’den itibaren yatırılmaya başlanacak.

Loading...