Önümüzdeki Pazartesi Günü Süper Ka-nlı Kurt Ay Tutulması’nı Çı-plak Gözle Görebileceksiniz – İşte Başlangıç Ve Bitiş Saati

Bu hafta sonu gerçekleşecek olan ‘Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması’ dünyanın birçok ülkesinden çıplak gözle gözlemlenebilecek.

NTV’den aktarılanlara göre Ay Tutulması, 21 Ocak 2019 tarihinde İstanbul saatiyle sabah saat 6:34’te gerçekleşecekmiş.

NASA’dan emekli astrofizikçi Fred Espenak, Ay Tutulması’nın dünyanın çoğu yerinden başlangıcından sonuna dek net bir şekilde gözlemlenebileceğini aktardı.

‘Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması’ ne demek?

Bu kez gerçekleşecek olan Ay Tutulması, Ay’ın yörüngesinin üstünde Dünya’ya en yakın mesafede olduğu noktada meydana gelecek. Ay inanılmaz büyük ve parlak görüneceğinden buna ‘Süper’ sıfatı verilmiş.

Loading...

Peki neden mi ‘Kurt’ sıfatı da eklenmiş? Kızılderililer eskiden beri tam tutulma anında kurtların uluduğuna şahit oluyorlarmış. Uzun geçen kış gecelerindeki Ay Tutulmalarına bu yüzden ‘Kurt Ay’ denmeye başlanmış.

Espenak küçük teleskopları olanların Ay Tutulmas’nın çok daha net bir şekilde gözlemleyebileceklerini aktarıyor.

Eğer başından sonuna kadar gözlemleyemeyecekseniz, Espenak en azından Kanlı Ay’ı görmenizi tavsiye ediyor.

“Tutulmanın en keyif veren anı Tam Ay Tutulması’nın gerçekleştiği 62 dakika olacak. Dünya atmosferi tarafından filtrelenmiş güneş ışığı ve kırmızı renk, harika bir görüntü ortaya çıkaracak” diyor.

Yine NTV’den aktarılanlara göre 21 Ocak 2019 pazartesi günü sabah 6:34 sırasında Dünya’nın bölgesi Ay’ın üstüne düşmeye başlayacakmış. 7:41’de başlayan Tam Tutulma, 8:43’e kadar devam edecekmiş.

Zamanınız olursa nadiren görebileceğiniz bu harika olayı gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

Arkadaşlarınızın da ‘Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması’ndan haberdar olması için paylaşın.

Loading...