Palu ailesinden ilginç ifadeler

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 11 yıl önce kaybolan Meryem Tahnal’ın ö-ldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. İlk duruşması 8 Nisan’da görülecek olan davanın iddianamesinde, “kasten ö-ldürme ve ö-ldürmeye iştirak” suçlamalarının yöneltildiği tutuklu sanıklar Meryem Tahnal’ın eniştesi Tuncer Ustael, annesi Hava Palu, kardeşleri İsa Palu, Ayşe Palu ve Emine Ustael’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle c-ezalandırılması talep edildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın biri çocuk iki kişinin ö-lümü ve diğer birçok muamma ile gündeme gelen Palu ailesine ilişkin hazırladığı ve Kocaeli 7. Ağır C-eza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamesinde z-anlıların detaylı ifadeleri de yer aldı. İfadelerde baş fail Tuncer Ustael ile ö-ldürülen Meryem’in annesi Hava Palu’nun birbiriyle çelişen ve karşılıklı suçlamalar içeren beyanları dikkat çekiyor. İfadelerde olayların akışı ve gerçekleşmesine dair bugüne kadar bilinmeyen detaylar da yer alıyor.

“AĞZINDAN KÖPÜKLER GELMEYE BAŞLADI”

Kayınvalide Hava Palu’nun iddianamedeki ifadesi ise şöyle:

“Eşim (damad Ahmet Tanhal’ı ö-ldürmekten) ce-zaevine girdikten sonra diğer damadım Tuncer bizimle ilgilenmeye başladı. O dönem evimize Tahnal ailesi tarafından zarar geleceğinden ve evin b-üyülü olduğundan evde kalmak istemedik. Satın aldığımız araç içerisinde yaşamaya başladık. Bu dönemde Tuncer, kızım Meryem’i bilgileri ve saklandığımız yeri Tahnal ailesine söylediğini ve onlarla iş birliği içerisinde olduğunu düşündü. Kızıma ‘c-ezalısın’ diyerek gün içerisinde bir kez yemek verdi. Meryem ö-lmeden bir gün önce de damadım Tuncer’in Meryem’i dö-v-düğünü hatırlıyorum. Bu son d-övme-sinden sonra kızım Meryem hastalandı ve kendini bilmez hale geldi. Aracın yanında otururken Meryem’den değişik sesler gelmeye başladı. Sağ tarafının üzerine doğru yere yığıldı. Ağzından köpükler gelmeye başladı. Kontrol ettik, ö-ldüğünü anladık.

Loading...

“GÖ-MÜP GELDİLER”

“Meryem’in c-ena-zesinin kaldırılması için belediyeye haber vermek istedik. Ancak Tuncer ‘gerek yok’ dedi. Meryem’i dö-vdüğünden dolayı üzerinde darp izi çıkmasından korktuğu için buna izin vermedi. Daha sonra İsa ile Tuncer’in yanlarında bulunan battaniyeye Meryem’i sararak gö-mmek için araca koyduk. Tuncer ve İsa yaklaşık bir saat sonra Meryem’i gö-müp geldiler. Tuncer kızımı Tütünçiftlik sahiline g-ömdüklerini söyledi. “

“İÇİNDE SÜ-BYANLAR VAR”

Hava Palu, torunu Melike’nin nasıl ö-ldürüldüğünü de şöyle anlattı:

“ Tuncer’e neden kızının ce-naze namazının kılınmadığını sorduğumda ‘Darp izleri çıkarsa beni sorumlu tutarlar’ dedi. Kızımın gö-müldüğü yeri sonra gösterdi. Mezarı başında dua ettim. Tahnal ailesinden kaçmaya devam ettik. Adapazarı’nda Tuncer’in arkadaşının evinde 13 ay kaldık. Burada Meryem’in 6 yaşındaki kızı Melike ha-stalandı. Tuncer çocuğun içinde sü-byanların olduğunu söyledi. İçindeki sü-byanlar ö-lsün diye Melike’ye ispirto içirdi. Bunun üzerine Melike’nin ağzından sıvılar geldi ve ö-ldü. Tuncer kimseye haber verilmemesini istedi. Çocuğu yıkayıp kefenleyerek Tuncer’e verdim. Arabayla gidip Melike’yi gö-mdüler.”

“AÇ BIRAKTIĞIMIZ ANLAŞILIR”

Meryem Tahnal’ın ce-sedinin gö-mülmesine ilişkin kardeşi İsa Palu’nun ifadelerine yer verilen iddianamede, herkes bir araya geldiğinde annesiyle kendisinin Meryem’in ö-lümünü yetkililere bildirmek istedikleri ancak eniştesi Ustael’in, “Şimdi bildirirsek Meryem’in ce-sedinde da-rp izleri tespit edilir, aç bıraktığımız anlaşılır, bizi tutuklarlar, kimseye bir şey söylemeyeceğiz, gece olunca Meryem’in c-esedini gö-meceğiz.” dediği belirtildi.

Eniştesinin söylediğini kabul edip kardeşinin ce-sedini bir battaniyeye sararak aracın arka koltuğuna oturur vaziyette koyduklarını, ce-set araçtayken eniştesiyle Körfez’de bulunan bir nalburdan kazma ve kürek alıp geri geldiklerini anlatan İsa Palu, o gece eniştesinin, kız kardeşine ait ce-sedi sahilde kazmış olduğu çukura elbiseleriyle gö-mdüğünü, Tuncer ce-sedi gö-merken kendisinin de yanında olup sadece kürekle toprak attığını söylediği iddianamede kaydedildi.

Loading...