Survivor’ın Sırları İfşa Oldu !! Her Şeyi Bir Bir Anlattı… Devamını Oku…

Acun’a büyük darbe Survivor’ın kamera arkası görüntüleri ifşa oldu ortalık karıştı.

Banu Avar şüphesiz ki bir çok insanın hafızasında alışılmadık bakış açısıyla yer almakta. Banu Avar bu kez de Acun Ilıcalı’yı hedef aldı.”Türkiye’ye operasyon uygulanıyor!” Diyen Avar, operasyonun başsorumlusunu Acun Ilıcalı olarak belirtti.

Ardından Survivor gerçeğini yazdığı yazısının okunmasını istedi, işte o yazı… Banu Avar Yazdı: SURVİVOR’ VE BENZERLERİ TOPLUMU ‘FORMATLIYOR’! Toplantının ardından büyük bir telaşla arkadaşlarının yanından ayrılıyor.. Giderken ‘Survivor başlayacak. Acelem var! Yeah!’ diyor.

Loading...

Böylece uzun zamandır yazmak isteyip bir türlü vakit bulamadığım Survivor’un sırası geliyor. Dünyada onlarca milyon kişi interaktif tv oyunları izliyor. Son 10 yılda ekranlara damga vuran REALİTY Showlar aslında toplumda ‘algı yönetimi’ sağlıyor.

Survivor 1997’den beri ortalığı kasıp kavuruyor. Fikir İngiliz Charlie Parsons’a ait…  Şimdi İngiltere’nin en zengin medya figürlerinden biri. Hayat arkadaşı ve ortağı Lord Vahid Ali. Lord Ali; İngiltere işçi partisinde ve Lordlar kamarası Mensubu.

Hakları konusundaki çıkışlarıyla ünlü, medya devi Rupert Murdoch ’un kızıyla ortak, İngiltere’nin multi milyarder medya baronu. Lordlar kamarasında bir dönem Tony Blair’in temsilcisi oldu. Survivor yapımcısı Mark Burnett yine İngiltere doğumlu.  1

7 yaşında İngiliz ordusuna katıldı. Kuzey İrlanda ve Falkland savaşında İngiliz Paraşüt Birliğinde yer aldı 22 yaşında Amerikaya göç etti. Beverly Hills’de şoför ve güvenlik elemanı olarak çalıştı. Şimdi Dünyanın en zengin yapımcısı. Time Dergisi tarafından ‘dünyanın En Etkili Şahısları Listesinde yeraldı.

Hemen her yıl bir Emmy ödülü kazandı… Küresel sermaye ve uzantılarının en gözde adamı. Survivor’ın ana fikri: ‘hayatta kalmanın tek şartı var: Kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar!’ dır. Bu Kapitalizmin de ana kuralıdır. Kapitalizm orman kanunudur. Güçlü olan öbürlerini yok eder. kural budur! Bunun için ekonomiyi, siyasi mekanizmaları, silahlı gücü, bilimi ve medyayı kullanır. Soğuk savaş döneminde propaganda araçlarının ve medyanın kullanımını konu alan binlerce çalışma vardır.

Amerikalı bilim adamları ‘yenidünya düzenine’ geçmek için, işgal kadar ‘kültürel üstünlük yaymanın farz olduğunu’ söylemişlerdir.  Buna göre ‘uluslar arası piyasalar genişleyecek, ideolojik taarruz buna eşlik edecektir’.. ideolojik taarruz!

ideolojik taarruzun en önemli araçları eğitim ve medyadır. Medyanın en etkili dalı görsel olandır. Görsel medyanın toplum şekillendirmesinde önemli rolü vardır.. Algı değişimini en kolay yoldan sinema ve TV yapmaktadır. Algı yönetimi, ‘görünmez’ bir süreçtir ve ideolojik taarruzun en önemli ilkesidir.  Amerikalı antropolog Nader, şöyle der: ‘görünmez faktör, kontrol süreçlerinin ve mekanizmalarının toplamıdır. Görünmezlik zihinlerin sömürgeleştirilmesi yoluyla başarılmaktadır! Buna göre yanlış olan, doğru görünür düşünülemeyecek davranışlar normalleşir.

İtiraz eden bağımsız düşünceliler, kavgacı ‘çatışmacı’ sayılır…’ toplumlara çeşitli ‘tipolojiler’ dayatılır ve medya vasıtasıyla o tiplemelerle oynanır. Survivor ya da benzeri TV programları, son 10 yıldır onlarca ülkede milyonlarca kişiyi ‘yeni Dünya düzeninin toplum mühendisliği için formatlamaktadır. küresel sermaye için, ‘güç’ün silahlı kullanımı yanı sıra, ‘yumuşak’ kullanımı da, had safhada önemlidir  Oyun iki takıma ayrılmış yarışmacıların birbirini kırıp dökmesine dayalıdır. Açlık soğuk, psikolojik gerginlik ortamında en çok direnen parayı ve ödülleri kazanır arkadaşlarına en sinsi davranan parsayı alır oyunun dekorundan, sunucunun tarzına kadar, ekrana ‘yeni dünya düzeni’ kalıpları damga vurmaktadır. En yakın dostlar birbirine karşı yırtıcı bir mücadeleye girişir ve işin psikolojik boyutu yarışmacıların insani duygularının törpülenmesini gerektirir.

Bir bir elenirler ve kalanlar birbirine karşı diş biler. Oyunlar giderek sinsileşir. Ekranda ‘yeni dünya düzeninin yırtıcı, aktörleri vardır. Gelecek çağın duygusuz robotlarını üretmek için mükemmel bir ekran denemesidir Survivor. Mesela sevecen karakter Pascal Nouma, Survivor’ın Türkiye versiyonunda, ülkemizde belli bir kesimi temsil eden karikatür tiplemelerce kışkırtılınca oyun dışına itilivermiştir. ‘dobra’ asena, aobra olmasının bedelini ödemektedir.

Loading...