WhatsApp’tan Yayılan Yeni Sanal Şid-det Oyunu: Momo

İn-tihar haberleriyle gündeme gelen Mavi Balina adlı oyunun ardından bu kez de ‘Momo’ adlı yeni bir oyun ortaya çıktı. Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan kor-kunç yüzü giderek daha fazla kişi tanımaya başladı.

WhatsApp'tan Yayılan Yeni Sanal Şiddet Oyunu: Momo_1.jpg

Gençler arasında yayılan ve dünya çapında çok sayıda i-nti-har olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli Oyunla olan benzerliği ise endişeye neden oluyor. BBC Türkçe’nin haberine göre özellikle de Latin Amerika’da yetkililer bu yüzün telefonunuzun ekranında belirip kullanıcılara meydan okumasına karşı a-larma geçmiş durumda.

Meksika’da internet üzerinden işlenen su-çları soruşturan p-olis birimi Momo’nun bir sosyal medya grubu olarak başladığını açıklıyor: “Her şey bir Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladılar. Birçok kullanıcı Momo’ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şi-ddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları teh-dit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda te-hdit edildiklerini söylüyor.” Ancak oyun Latin Amerika sınırlarını çoktan aşarak, ABD, Fransa ve Nepal’e kadar yayılmış durumda.

Nasıl ortaya çıktı?

Loading...

İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit’te en çok okunanlar arasında “WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?” başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde: “İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram’dan bir fotoğraf ke-serek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere ra-hatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika’da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Teh-likeler neler?

Akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi teh-likeler barındırdığı. Meksika siber su-çlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın teh-li-keleri yanında, Momo’nun olası te-hdit-leri ile ilgili beş ayrı başlık gösteriyor:

  • Kişisel bilgileriniz ça-lınabilir
  • Şi-dd-et öven bir dil kullanılıyor ve kişiler in-tiha-ra sü-rük-lenebiliyor
  • Kullanıcılar teh-dit ve ta-ciz ediliyor
  • Kişilerden zor-la para elde edilebiliyor
  • Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor

Loading...