ACI HABER! ÜNLÜ İSİM HAYATINI KAYBETTİ!

Son dakika… Hasan Celal Güzel vefat etti Böbrek yetmezliği nedeniyle Denizli’de rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan Eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel (73) vefat etti. Güzel için yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devlet töreni düzenlenecek. Güzel’in naaşı, Hacı Bayram Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek

Eski

bakanlardan

Hasan Celal Güzel (73),

fizik tedavi

için geldiği

Denizli Pamukkale’deki bir termal tesiste rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı.

Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir nakil beklediği ifade eden Güzel, dün yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

Eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel’in vefat haberi ise sabah saatlerinde geldi.

DURUMU AĞIRDI

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Karahayıt Mahallesi’ndeki bir otele fizik tedavi için gelen ve aniden fenalaşması sonucu hastaneye kaldırılan eski bakanlardan Hasan Celal Güzel’in, buradaki ilk müdahalenin ardından sevkine karar verilmişti.

Hastaneden ambulansla 11. Komando Tugay Komutanlığı’na götürülen Güzel, buraya indirilen ambulans helikopterle alınıp, Ankara’daki özel hastaneye götürülmüştü.

HASTANEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Güven Hastanesinden yapılan açıklamada, bilinen karaciğer yetmezliği, diyaliz gerektiren kronik böbrek yetmezliği ve ileri evre kalp yetmezliği tanıları olan Hasan Celal Güzel’in genel durum bozukluğu ve derin anemi nedeniyle dün saat 19.03’te hastaneye kabul edildiği belirtildi.

İlk değerlendirme sonucunda septik şok tablosunda olduğu saptanan Güzel’in genel yoğun bakım ünitesine alınarak antibiyotik tedavisi ve diğer destek tedavisine başlandığı vurgulanan açıklamada, “Ağır akciğer infeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle entübe edilerek izlenmiştir.

Uygulanan yoğun tedaviye yanıt vermemiş ve sabah 05.45’te kardiyak arrest tablosu gelişmiştir. Kardiyopulmoner resusitasyona cevap vermemiş ve saat 6.15’te eksitus kabul edilmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

TBMM’DE TÖREN DÜZENLENECEK

Hasan Celal Güzel için yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devlet töreni düzenlenecek. Güzel’in naaşı, Hacı Bayram Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 38 yaşındayken Türkiye’nin en genç Başbakanlık Müsteşarı olan, 24 Ocak 1980 kararlarında önemli rol oynayan Hasan Celal Güzel, Anavatan Partisi Gaziantep Milletvekilliği, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı ve son olarak Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.

HASAN CELAL GÜZEL KİMDİR? Eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Gaziantep’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İZDK Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 1983 yılında 38 yaşında Başbakanlık müsteşarı oldu. Bürokratlığın ardından 1986 yılındaki seçimlerde Anavatan Partisi’nden (ANAP) Gaziantep Milletvekili seçilen Hasan Celal Güzel, Devlet Bakanlığı ve Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yapmıştı.

28 ŞUBAT DÖNEMİNDE ÇEVİK BİR’E DİRENDİ ‘TANK HASAN’ OLARAK BİLİNDİ

Hasan Celal Güzel, 1998’de ise siyasi tarihe geçen, “…İ.Hakkı Karadayı veya başkaları halkın üzerine kendilerine emanet edilen silahları çevirmek isterlerse tankların üzerine çıkarım…” sözleriyle cuntaya meydan okumuştu.

Dönemin kudretli paşası Çevik Bir, yakın takibe aldığı Güzel hakkında savcılara 11 yazı göndermişti. Söz konusu yazıların tamamı, ‘talimat’ içeriyor ve ‘yapılacak yargısal işlemlerin sonucundan Genelkurmay Başkanlığı’na bilgi verilmesi’ ifadesiyle bitiyor.