Cezaevini Bastılar ve T*ciz Eden Sanığa Bakın Ne Yaptılar!

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Nagaland’daki binlerce kişi Dimapur Merkez Cezaevi’ndeki tec*vüz sanığı Ferit Han’ı dışarı çıkardıktan sonra linç etti. Polis, Bangladeşli kaçak göçmen olduğu öne sürülen Ferit Han’ın 24 Şubat’ta bölgede yaşayan bir kadına tec*vüz ettiği gerekçesiyle tutuklandığını belirtti.

Polisin, öfkeli kalabalığı durdurmak için açtığı ateşte yaralananlar oldu. Hapishaneden çıkartılan Ferit Han, çırılçıpl*k soyularak sokakta yürütüldü, dövüldü, sürüklendi, taşlandı, kent merkezinde asıldı ve cesedi yakıldı.

Kalabalık otomobil ticaretiyle uğraşan 35 yaşındaki zanlının dükkânının bulunduğu bir caddedeki ev ve dükkânları da ateşe verdi.

Hindistan İçişleri Bakanı Rajnath Singh, olayla ilgili gerekli adımların atılacağını belirtti. “Bu olayda görevlilere gerekli talimatlar verildi. Orada yeterli güvenlik de var” dedi.

Bu linç, Hindistan’da cinsel şiddete karşı artan öfkenin yanı sıra Bangladeş’ten bölgeye göçenlerle ilgili gerilimle de alakalı. Nagaland halkı, Bangladeşli göçmenleri topraklarını ve işlerini ellerinden almakla suçluyor.

‘Her gün 20 kadın tec*vüze uğruyor’

Hindistan’da t*ciz ve tec*vüz vakaları özellikle son yıllarda artmış durumda. Ulusal Suç Kayıtları Bürosu’nun istatistiklerine göre ülkede her gün 20 kadın tecavüze uğruyor.

16 milyon insanın yaşadığı başkent Yeni Delhi ise en tehlikeli şehir. Kentte her 14 saatte bir cinsel suç işleniyor.

BM’ye göre kentteki kadınların yüzde 85’i saldırıya uğramaktan korkuyor. On binlerce tec*vüz davası ise Hindistan mahkemelerinde görülmeyi bekliyor.

Kaynak: AA, DHA ve Reuters