Ev kadını “solucan gübresi” ile ticarete atıldı. Şimdi görenler hayran kalıyor.

Karabük’te hobi olarak solucan gübresi üretimine başlayan Zeynep Köyüstü, işi büyüterek eşiyle 2 ay önce tesis kurdu.

Karabük Safranbolu’da yaşayan ev kadını 39 yaşındaki Zeynep Köyüstü, bir yıl önce hobi olarak solucan gübresi üretimine başladı. Bu işle ticarete atılmaya karar veren Köyüstü, daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan tesisi kiralayarak eşiyle onardı.

Burada solucan gübresi üretimine başlayan Köyüstü, “Genç Çiftçi” projesinden aldığı destekle de sera kurdu.

Loading...

Ürettiği solucan gübresiyle serada sebze yetiştiren Köyüstü, müşterilerine hem gübre satıyor hem de uygulamalı olarak üretimini gösteriyor.

Evindeki yemek atıklarını da değerlendirerek katı ve sıvı olmak üzere ayda 3 ton gübre üreten Köyüstü, katı gübrenin kilogramını 25, sıvı gübrenin kilogramını da 3 liradan satıyor

“Hobi olarak küçük bir yerde başladık”

Zeynep Köyüstü, geçen yıl hobi olarak solucan gübresi üretmeye başladığını söyledi.

Daha sonra işi ticarete dökmek istediğini belirten Köyüstü, “Hobi olarak küçük bir yerde başladık. Sonra bu işten para kazanmak da istedik. Sera kurduk. Serada ürettiğimiz gübreden ürün yetiştirip insanlar bunu görsün, organik ürünü bizzat tatsın istedik. Organik beslenmek de istedik” dedi.

Köyüstü, internet ortamında bu işle uğraşanları gördüklerini vurguladı.

“Bizim gibi başlayanları gördük. Onlardan da ilham aldık. Biz de deneyelim dedik. KOSGEB’den de destek almak istiyoruz. Başvurumuzu yaptık, projeyi sunduk. Bir süreç var, onun sonunda destek olacak.”

Loading...

Evsel atıkları değerlendiriyor

Daha önce tavuk çiftliği olan bir tesisi kiralayarak eşiyle onardıklarını anlatan Köyüstü, “Tesisi kurduğumuz alan kötü durumdaydı, eşimle çalışarak düzene soktuk. 6-7 ay önce tuttuk burayı. Buranın tadilatıyla uğraştık. Sonra üretim başladı. Çok fazla zahmeti yok. 3 günde bir sulama yapılıyor, haftada bir yemleme yapılıyor” dedi.

Köyüstü, yemlemede büyükbaş hayvan gübresi kullanıldığını söyleyerek, çay posası, yumurta kabuğu, sebze ve meyve kabuğu gibi evsel atıkları çöpe atmadığını burada değerlendirdiklerini vurguladı.

Loading...