Herkes Tatilini Yarıda Kesip Çocukların Hayatını Kurtaran Ve Mağarada 3 Gün Onlarla Kalan Doktoru Konuşuyor

Loading...

Son haftalarda dünya gündeminde Tayland’taki Tham Luang Nan Non mağarasında mahsur kalan 12 çocuk ve koçları vardı. Arama kurtarma ekipleri iki haftadır mağarada mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyordu.

23 Haziran 2018 tarihinde 11 ile 16 yaşları arasındaki 12 çocuk ve 25 yaşındaki koçları Tayland’ın Tham Luang Nan Non mağarasında mahsur kaldı. Mağaranın içinin genişliği 10 kilometreye kadar vardığından ve muson yağmurlarının artmasıyla içeridekilere ulaşmak zorlaştı.

Kurtarma çalışmaları hemen her gün bütün dünya tarafından takip edildi. Çocuklara hava tankı ulaştırmak isteyen bir dalgıç maalesef hayatını kaybetti.

Bugün itibariyle 12 çocuğun ve koçlarının kurtarıldığı müjdesini aldık. Kurtarma operasyonunda şüphesiz ki en büyük paylardan biri Avustralyalı dalgıç ve doktor olan Richard Harris’e ait.

Tayland hükümeti kendisinden yardım istedi
Avustralyalı Richard, çocuklar mağarada mahsur kaldığı esnada Tayland’ta tatil yapıyordu.

Loading...

Avustralya hükümetinin aktardığına göre Tayland’taki hükümet yetkilileri Richard’tan bizzat yardım istemişler. Richard en önemli özelliği hem dalgıçlık konusunda uzmanlaşmış olması hem de harika bir doktor oluşuydu.

Richard çocuklarına yanına ulaştığında hemen onlara müdahale etti ve üç gün boyunca yanlarında kaldı.

BBC’den aktarılanlara göre de mağaradan ilk olarak en zayıf çocuğun çıkarılması onun önerisiymiş.

Mağaradan en son o çıktı
Harry olarak da bilinen Richard Harris mağaradan çıkan son kişi olmuş.

Harry çocuklara yardım edebildiği için çok sevindi. Ailesi de onunla gurur duydu. Ancak kısa bir süre sonra acı haberi aldı. Babası vefat etmişti.

Harry’nin Avustralya’da çalıştığı hastanenin müdürü Andrew Pearce, “Harry sessiz ve düşünceli bir insandır. Kendisine teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettiğini düşünüyorum” dedi.

Hastane müdürü ayrıca, basın mensuplarından babasının yasını tutabilmesi için Harry’yi bir süre yalnız bırakmalarını rica etti.

Harry’nin kahramanca hareketini herkesin öğrenmesi için paylaşın!

Loading...