MAYIS AYINDA KAR YAĞIŞI ŞOKU İŞTE BU AKŞAM VE YARIN KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLERİMİZ

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava birçok ilimizde kar sürprizine sebep oldu. Hava sıcaklıklarının ani düşüşü sebebiyle çok sayıda ilimizde kar yağışı başladı. Mayıs ayında kar yağışı vatandaşları şok etti. Yaza merhaba demeye hazırlanan Türkiye kar yağışı ve soğuk hava ile şok oldu.

images-018.jpg

Günlerdir etkili olan şiddetli yağış ve soğuk hava bugün yerini kar yağışına bıraktı. Aniden bastıran kar yağışı sebebiyle vatandaşlar zor durumda kaldı. Özellikle ısınma maliyetlerinin tekrar başlaması dar gelirli vatandaşların belini büktü. Kar yağışı özellikle Orta Karadeniz Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizin yüksek kesimlerinde etkili oluyor. Erzurum Kars Erzincan Van Ağrı Ardahan Hakkari Bingöl Muş Tokat Sivas Yozgat Kayseri ve Bolu’nun yüksek kesimlerinde etkili olmaya başladı. Kar yağışının aralıklarla yarın da devam etmesi bekleniyor.

ERZURUM’DA MAYIS AYINDA KAR ŞOKU Tüm ülkeyi etkileyen yoğun yağmur yağışıyla beraber Erzurum’da kar yağdı. Şehirde iki gündür etkili olan yağmurun ardından İspir ilçesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı görüldü. Erzurum’da iki gündür etkili olan yağmurun ardından İspir ilçesinin yüksek kesimlerine kar yağdı. Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Zeyrek Mahallesi’nde vatandaşlar Mayıs ayının 8. gününe kar yağışıyla uyandı. İspir karayolu-Dallıkavak geçidi mevkiinde seyir halindeki sürücüler kar yağışı sürpriziyle karşılaştı. Güne kar yağışıyla başlayan Zeyrek Mahallesi sakinleri cep telefonlarıyla karı çekerek şaşkınlıklarını belirtti.

YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞABİLİR Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Salı ve Çarşamba günü Erzurum’da aralıklı olarak sağanak yağışın, yüksek kesimlerde ise hafif şekilde kar yağışın olabileceğini ifade etti. Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı Meteorolojiden kuvvetli ve çok kuvvetli yağışlara karşı uyarı yapıldı. Son hava durumu tahminlerine göre, Kocaeli, Bartın, Erzurum, Van, Samsun’un doğusu ile Ordu’nun batı çevrelerinde kuvvetli; Sakarya, Düzce, Zonguldak, Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağış bekleniyor. Meteoroloji bugün için hava durumu tahminlerini açıkladı. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların, Kocaeli, Bartın, Erzurum, Van, Samsun’un doğusu ile Ordu’nun batı çevrelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2), Sakarya, Düzce, Zonguldak, Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli(51-75 kg/m2) olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın kuzey ve doğusu ile Karadeniz kıyı kesimlerinde yer yer sis ve pus olayı görüleceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının doğu Anadolu’nun doğusunda 6 ila 10 derece, iç bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, batı kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli (40-60 Km/sa.) olarak esmesi bekleniyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: Ankara: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 18 İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, boğaz çevresi başta olmak üzere yer yer sisli 18 İzmir: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25 Adana: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25 Antalya: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25 Samsun: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların; doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 17 Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 18 Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların; yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor 14) Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların; kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor) 20