Mutlaka Bilmeniz Gereken Hayat Kurtaran 13 İpucu

Loading...

Herkesin bir yeteneği vardır ve bu insanlar kimi zaman bu yeteneklerini geliştirmişler ve bu alanlarda uzmanlaşmışlardır. Kızlar Kızlar herkesin sahip olması gereken bazı yetenekleri araştırdı. Birazdan göreceğiniz bazı maddeler gereksiz görünse de bir gün belki hayatınızı kurtarabilir.

13- Düğüm Atmak

Farklı düğümleri bağlamayı öğrenmek, pek çok durumda size faydalı olacaktır. Örneğin ağır bir şeyi kaldırmanız durumunda, yürüyüş yaparken ya da balık tutarken bu düğümler işinize yarayabilir.

12- Zehirli Mantarları Ayırt Etmek

Loading...

Birçok zehirli mantar, onlara dokunduğunuzda bile size zarar verebilir. Bazıları vücudunuzda döküntülere veya yanıklara sebep olabilir. Bu sebeple zehirli mantarları yemelik mantarlardan ayırt edebilmek oldukça önemlidir. Ayrıca ailenizle birlikte vahşi doğada tatil yaparken bu bilgileri çocuklarınızla da paylaşınız.

11- Heimlich Manevrasını Bilmek

Eğer bulunduğunuz ortamda birisi boğazına kaçan yabancı madde sebebiyle nefes almakta zorlanıyorsa Heimlich manevrasını bildiğiniz için bu kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.

10- Vahşi Doğada Yol Bulmak

Vahşi doğada tatile çıkacaksanız mutlaka bu alışılmadık doğada yolunuzu nasıl bulabileceksiniz bunu öğrenmelisiniz. Size yardımcı olacağını düşündüğünüz cihazlara güvenmemelisiniz çünkü bağlantı her an kopabilir veya şarjınız bitebilir. Bu sebeple yanınıza pusula almayı ve doğada kendi kendinize nasıl yön bulabileceğinizin yollarını öğrenin.

9- Sıhhi Tesisat ve Elektrik İşlerini Bilmek

Evde acil durumlarda hayatınızı kolaylaştıracak ve kurtaracak bazı ipuçlarını bilmenizde fayda vardır. Bir anda musluklarınız bozulabilir ve ev sular içinde kalabilir veya elektrikle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu gibi acil durumlarda tesisatçı ve elektrikçi gelinceye kadar en azından durumu kontrol altına almayı öğrenmelisiniz.

8- Onarım Aletlerini Kullanabilme

Herkesin evinde mutlaka onarımlar için küçük alet seti bulunmalı. En azından herkes duvara çivi nasıl çakılır bunu bilmelidir. Çünkü evdeki en ufak işleri halletmesi için bile uzman çağırmak çok da mantıklı değildir.

7- Boğulan Kişiyi Kurtarmak

Boğulan bir kişiyi kurtaramamanızın önündeki tek engel yüzmeyi bilmemenizdir. Eğer yüzmeyi biliyorsanız boğulan kişiyi kurtarabilirsiniz. Boğulan kişiye arkadan yaklaşmanız çok önemlidir çünkü kişi sizi görünce daha da panik olabilir. Ayrıca kişiyi koltuk altlarından veya çenesinin altından tutarak kıyıya çıkarmalısınız.

6- Para Biriktirmek

Bütçenizi korumak ve para tasarrufu yapmak çok önemlidir. Paranızı nasıl harcamanız gerektiğini bilmek ve tasarruf yapmak sizi acil durumlara karşı hazırlar.

5- Olta ve Tekne Kullanabilme

Bir balıkçı olmanıza gerek yok ancak olta nasıl kullanılır ve tekne nasıl kullanılır bunlar hakkında biraz bilginiz varsa vahşi doğada hayatta kalabilirsiniz. Kolaylıkla balık avlayabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz.

4- Tatilinizi Önceden Planlamak

İyi bir tatil iyi düşünülmüş bir tatildir. İyi ve ucuz bir tatil istiyorsanız mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanızda yarar vardır. Karşılaştırmalı internet sitelerinden ucuz otel rezarvasyonları yaptırabilir ve ucuza yolculuk biletlerinizi alabilirsiniz. Ayrıca valizinizi son anda hazırlamamalısınız. Çünkü tatilde ihtiyacınız olacak şeyleri evde unutabilme ihtimaliniz artabilir.

3- Köpek Saldırısına Uğramak

Eğer kızgın bir köpekle karşılaştıysanız kendinizi kurtarmanın birkaç yolu vardır. Öncelikle köpek küçük ise yerden taş alıp onu korkutmaya çalışın. Tüm dikkatini üzerinizde toplayıp sizin ondan daha güçlü olduğunuzu köpeğe hissettirin. Ancak bu yöntem işe yaramıyorsa köpeğin saldırısına hazırlıklı olun. Üzerinizdeki ceketi, hırkayı çıkarıp kolunuza sarın ve köpeğin kolunuzu ısırmasına izin verin. Daha sonra ise kolunuzu çıkarıp ceketinizi köpekte bırakıp hızlıca kaçın.

2- Araba Hakkında Temel Şeyleri Bilmek

Eğer arabanız varsa arabanızın işleyişi hakkında temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin arabanızın lastiği patladığında tek başınıza lastiği değiştirebilmeniz gerekmektedir.

1- Uçakta Kendiniz Korumak

Uçakta güvenlik talimatları için dağıtılan broşürler aksini söylese de acil bir durumda başınızı ön koltuğun arkasına ellerinizin üzerine koymanız hayatınızı kurtaracaktır. Bu yöntem denenip test edilmiştir. Broşürlerde gösterilen yöntemden daha yararlı bir yöntemdir.

Loading...