Oğlunun Hazırladığı Diyetle Beslenen Demans Hastası Kadın Hafızasını İşte Böyle Geri Kazandı.

Üç yıl önce Mark Hatzer, 82 yaşındaki annesi Sylvia’nın demans belirtileri göstermeye başladığını farketti.

Hastalığı o kadar ilerledi ki hastaneye kaldırılmak zorunda kalındı.

Sylvia kendi oğlunu tanıyamamaya başladı.

Manchester Evening News’ten aktarılanlara göre Sylvia’nın uyguladığı diyet hafızasını geri kazanmasını sağlamış.

Belki de bu diyet demansla mücadele açısından çığır açıcı bir gelişme olacaktır.

Loading...

Mark’ın babası 1987 yılında geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybetti. 82 yaşındaki annesi demans belirtileri göstermeye başlayınca annesini de kaybedeceğinden dolayı çok korktu.

Sylvia’ya hastalığı nedeniyle birtakım ilaçlar verildi. Oğlu ise ilaçları annesine vermek istemedi. Bunun yerine demansla mücadele edebilmesi için annesine özel bir diyet uygulamaya başladı.

Yaptığı detaylı araştırma sonucunda Mark, Akdeniz ve çevresindeki ülkelerde demansın daha az görüldüğünü farketti. Bunun tesadüf olmadığına inandı.

Havanın da etkili olmadığını biliyordu. Burada yaşayan insanların başka bir nedenle daha az demansa yakalandıklarını düşündü.

Akdeniz diyeti demansa iyi mi geliyor?

Annesine Akdeniz ve çevresindeki ülkedeki insanların yediği yiyeceklerle bir diyet hazırladı.

Mark, Manchester Evening News’e “Bu bölgede balık tüketildiğini herkes bilir. Öte yandan yabanmersini, çilek, fındık ve ceviz de en çok tüketilenlerden. Bunların beyne iyi geldiğini düşündüm” dedi.

Sylia brokoli, yulaf, tatlı patates, yeşil çay ve siyah çikolata tüketmeye başladı.

Diyetine sadık kalmasının üstünden aylar geçti ve hafızası yavaşça güçlenmeye başladı. İnanılmaz bir değişim geçirdi.

Mark, “Elbette bir gecede olmadı. Aylar sonra sonucu ancak görebildik. Doğum günlerini hatırlamaya ve eskisi gibi davranmaya başladı. Daha fazla tetikteydi ve daha fazla ilgiliydi. İnsanlar teşhis koyulduktan sonra hayatlarının bittiğini düşünüyorlar. İyi ve kötü günleriniz olacak ama hayatınız sona ermeyecek” dedi.

Britanya Alzheimer Derneği, Sylvia’nın değişiminden sık sık bahsetti. İnsanlar bloglarda demans için çeşitli yemek tarifleri paylaşmaya başladılar.

Alzheimer’s Society’den Sue Clarke, “Mark’ın annesi için böyle harika bir diyet hazırlaması ve Sylvia’nın da diyete uymasının sonucunda müthiş bir sonuç elde edilmesi bizleri çok sevindirdi. Demansı önlemek veya tedavi etmek için şu an bir çözüm yok. Sağlıklı beslenme ve bilişsel egzersizlerle ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz” dedi.

Alzheimer’s Society’deki önde gelen araştırmacılardan Doktor Doug Brown, diyetin demansa yakalanma veya belirtilerini azaltma riskini ne kadar etkilediği hakkında net bir yorum yapabilmek adına hala sürmekte olan bilimsel araştırmaların sonuçlarını beklediklerini söyledi.

Brown, BBC’ye “Bu diyetle kalp hastalıkları, kanser ve inme riskini azaltırsınız. Sağlıklı beslenmek elbette beyniniz için de iyi” dedi.

Mark ise, “Bunu annem için yaptım. Ben işin kolay kısmını yaptım. Asıl zor kısmını o başardı. Eğer diyetle birilerine daha iyi gelirse çok sevinirim” dedi.

Kraliçe Elizabeth, Mark’ın ve Sylvia’nın yaptığından o kadar etkilendi ki onları geçtiğimiz yaz konuk etti.

Demans hastalarının umutlarının artması ve diyetten haberdar olmaları adına paylaşalım.

Loading...