Ormana 12.000 Ton Portakal Kabuğu Attılar, 20 Yıl Sonra Bakın Nasıl Değişti

Loading...

Onlarca ton portakal kabuğunun çoraklaşan araziye inanılmaz etkisi!

Dünyadaki tüm ormanları durmaksızın tahrip eden insanlar yavaş yavaş orman arazilerini tüketiyor. Farklı nedenlerle tahrip edilen ormanlar Güney Amerika’da özellikle palm yağı için yok ediliyor. 90’ların sonunda Kosta Rika’daki tahrip edilen ormanlara portakal kabuğu boşaltan ikili, bu tahribata dur diyerek inanılmaz sonuçlar ortaya çıkardı.

Daniel Janzen ve Winnie Hallwachs adlı çevrebilimci çift, bir portakal fabrikasıyla görüşerek onlardan portakal kabuklarını önemli bir mesele için kullanmaya ikna etti. Fabrika yetkilileri doğaya katkıda bulunmak için çevrebilimcilere yardımcı oldu ve tonlarca portakal kabuğunu çevrecilerin isteği doğrultusunda işaret edilen araziye boşalttı.

YILLAR SONRA İNANILMAZ SONUÇ

Loading...

16 yıl sonra iki çevrebilimci buraya geri dönüp yaptıklarının sonucu merak etti. Ancak tahrip edilen bölgeyi bir türlü bulamadılar. Her yerde ağaç vardı. Da bölge tamamen değişmişti. 16 yıl önce buraya bırakılan portakal kabukları, tahrip edilen alanın yeniden canlanmasına yardımcı olmuştu. Portakal kabukları sayesinde arazide doğal yaşam canlanmış, yeşil alanlar etrafa yayılmıştı. Çevrebilimcilerin projesinin başarılı olması aslında birçok gerçeği ortaya çıkardı. Bunlardan en önemlisi tahrip edilen ormanların tekrardan yeşertilebileceği oldu.

Loading...