Orta Yaşlı Kavramını Yerle Bir Eden Yaşlanmayan Nesil: Perennialler

Loading...

Dünya genelinde nüfusun yaşlanmasıyla beraber, yaşların taşıdığı anlamlar ve algılanış şekilleri de değişmeye başladı. Bundan elli yıl önce, 50’li yaşlarında şehirli bir kadınla ilgili stereotip belliydi. Ev hanımı ya da emekli, yaşına uygun diz altı etekler ve uzun kollu penyeler giyen, ayakkabı alırken rahatlığına önem veren, arkadaşlarıyla gündüzleri görüşüp gece evde eşiyle ve çocuklarıyla dizi izleyen bir kadın tiplemesiydi bu. Oysa şimdi, global haber ve trendleri takip eden, hobilerine zaman ayıran, modern giyinmeye ve görünmeye özen gösteren, akıllı telefonunu elinden düşürmeyen bir nesille karşı karşıyayız: Perennial, yani yaşsız ve ilgili nesil.

orta-yasli-guzel-kadin

Kalıcı, sürekli ve ilgili: Perenniallar   Günlük lugata yeni eklenen bir sözcük olan Perennial, adını Perennializm (daimicilik) adlı felsefeden alıyor. Bu felsefe, evrensel h-akikat ilkelerinin tüm insanlar ve kültürlerde ortak olarak mevcut olduğunu öne sürer. Sözcüğün kalıcı, tekrar eden, sürekli, uzun ömürlü gibi anlamları da düşünüldüğünde, bu yeni “yaşsız” insan grubuna neden bu adın layık görüldüğü anlaşılıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki trend, insanları hedef kitle olarak sınıflandırırken biyolojik yaştan çok, dünyayla, h-ayatla ne kadar ilgili olunduğuna bakma yönünde. Nesillere ve yaş gruplarına göre insan ayrıştırmak eskide kaldı, artık insanlar davranışlarına göre birbirinden ayrılıyor.

orta-yasli-arkadaslar

The Telegraph’ın yaptığı global ankete göre, 40+ yaşındaki kadınların; – yüzde 96’sı orta yaşlı gibi hissetmiyor. – yüzde 80’i, orta yaşlı kadınlarla ilgili yaygın görüşün kendi h-ayatını yansıtmadığına inanıyor. – üçte ikisi h-ayatının doruk noktasında olduğunu düşünüyor. – yüzde 59’u h-ayatı boyunca olduğu kadar genç ve h-ayat dolu hissediyor. – yüzde 84’ü kendisini yaşıyla tanımlamıyor. – Orta yaşlılara dair kabuller günümüzde geçerli değil – Günümüzde, yaygın orta yaşlı insan kabulünü gözden geçirmek gerektiği çok açık. Zira çoğu marka, hedef kitlesini belirlerken bu mevcut ve y-anlış öngörüleri kullanıyor. Netflix ve Amazon gibi örnekler hariç: Bu mecralar insanlara seçenekler sunarken yaşlarını değil, beğeni ve zevklerini d-ikkate alıyor. Böylece ortaya daha sağlıklı bir s-onuç çıkıyor. Çünkü artık çoğu orta yaşlı insan, özellikle de kadınlar, hiç de “yaşlarını göstermiyorlar”.

orta-yasli-bir-arkadas-grubu

Yapılan araştırmalar, X jenerasyonu olarak bilinen 1960-1980 doğumluların finansal olarak güçlü, alışverişte söz sahibi bir nesil olduğunu ortaya koyuyor. Onlar, yani Perenniallar, hala h-ayatın içinde, hala “ilgili” olduklarını s-avunuyorlar. Dolayısıyla hedef kitleleri belirlerken önyargılardan değil, hızla ilerleyen teknolojiye ve şehir h-ayatına tamamen adapte olmuş insanların görüşlerinden y-ararlanmak gerekiyor.

Loading...
Loading...