SON DAKİKA.. Usta Gazeteci hayatını kaybetti

Bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden Sözcü Gazetesi Haber Müdürü, gazetenin gülen yüzü,  Baki Avcı, bu sabah Beşiktaş’ta tedavi gördüğü hastanede geçirdiği kalp krizi sonucu 56 yaşında aramızdan ayrıldı. Sadece Sözcü’nün değil güler yüzü, hoşgörüsü ve meslek aşkıyla basın dünyasının sevdiği bir gazeteciydi Baki Avcı…

Mesleğine harçlıklarıyla biriktirdiği paralarla aldığı ilk fotoğraf makinesiyle başladı. Polis adliye muhabiri olarak girdiği mesleğinin en zor koşullarında bile gecesini gündüzüne katacak kadar çok sevdi… 1977’de ‘Son Havadis Gazetesi’nde polis adliye muhabiri olarak başladığı meslek hayatına yaşı 18 bile değildi. Son Havadis’ten sonra Günaydın Gazetesi’nde bir süre daha polis muhabirliği yapan Avcı, ünlü polis merkezlerinden Sirkeci’deki Sansaryan Han’da yetişen ve onlarca gazeteci de yetiştiren Baki Avcı, Genel Yayın Yönetmenliğini Rahmi Turan’ın yaptığı Günaydın Gazetesi’nde İstihbarat Şefi olan merhum Behiç Kılıç’ın yardımcılığına yükseldi. Uzun yıllar istihbarat şefliği yaptı. Meydan ve Gözcü Gazeteleri’nin ardından Sözcü’nün kurucu kadrosunda yer aldı.

1994 yılında meslektaşı Ümran Avcı ile evlendi. 20 yaşındaki oğulları Baran bu yıl Üniversite birinci sınıfa başladı. Ailesi çok düşkün olan Baki Avcı doğaya ve hayvanlara olan sevgisiylr

Loading...

Baki Avcı koyu bir Galatasaray sevdalısıydı. Kimseyi kırmaması, hoşgörüsü ve güler yüzü en büyük özelliğiydi.

Avcı’nın yetiştirdiği onlarca gazeteci “Meydan Gazetesi ekibi Cağaloğlu’nun ‘Hababam Sınıfı’ olarak nitelendirilirdi. O bizim Mahmut Hoca’mız’ gibiydi. Çok erken veda etti’ diyerek hastaneye koştu.

Bab-ı Ali’de herkesin bildiği bir anısını şöyle anlatmıştı Baki Abi, “Son Havadis’te bir gece gazeteyi katil arıyor ‘eşimi öldürdüm gelin diye. Ben de gittim baktım adam kaçmış. Polis geldi katil benim zannetti az kalsın götüreceklerdi beni de…”

Loading...