Tiroit Hastalığının 13 Belirtisi, Bu Belirtilerden Beşi Sizde de Varsa Bir Doktora Görünmelisiniz

Kadınlarda, erkeklerden daha fazla görülen tiroit bozukluğunu erken teşhis edebilmeniz için 13 belirtiyi listeledik.Tiroit bezi, boyunda ön kısımda yer alan kelebek formunda bir yapıdır. S-inirlilik, u-yuşukluk, y-orgunluk gibi durumları sık sık y-aşayanların tiroit bezinde h-astalığa sahip oldukları görülmüştür.

Tiroit bezlerinden salgılanan T3 ve T4 hormonlarının normalden daha az ya da daha fazla olması; metabolizma, vücut ısısı, a-det döngüsü, zihinsel performans, kalp çalışma performansı ve cilt sağlığı gibi c-iddi değişikliklere sebep olur. Kadınların, erkeklerden daha fazla tiroit bezi r-ahatsızlığına sahip olduğu ne yazık ki bilimsel verilerle k-anıtlanmıştır. Tiroit işlev b-ozuklukları semptomlarının mümkün olan en kısa sürede teşhis edilerek tedavi edilmesi büyük önem taşır. Tiroit H-astalığının Belirtileri  : 

1- A-ni ve istenmeyen kilo değişiklikleri Tiroit hormonlarındaki değişiklikler yüzünden metabolizmanızdaki hız büyük oranda etkilenerek sebepsizce zayıflamanıza ya da kilo almanıza neden olabilir.

2- A-det s-orunları A-det döngüsünün düzensiz olması da tiroit bezlerinin düzenli çalışmadığının göstergesi olabilir.

3- Kalp atışı s-orunları Kalp atışındaki değişiklikler ile kalp ritminiz artabilir ya da azalabilir.

Loading...

4- Hızlı saç k-ayıpları Tiroit bezlerindeki r-ahatsızlık ile hızlı ve yüksek miktarda saç dökülmesine m-aruz kalabilirsiniz. Ancak tedaviye başladığınızda saç sağlığı ve sıklığı tekrar eski haline dönecektir.

5- Soğuk ve sıcağa tahammülsüzlük Tiroit bezleri fazla çalışan bireyler yüksek sıcaklıklara toleranssız olurlar. Aynı zamanda tiroit bezleri yavaş çalışanlar ise sürekli üşüdüklerini dile getirirler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tiroit-hastaliginin-13-belirtisi-1.jpg

6- Uyku s-orunları Uykusuzluk, uyuduğunuz halde dinlenememeniz hipertiroidi’nin s-onuçlarından biridir. Yani bezlerinizin fazla çalışması uykudan s-onra yorgunluk hissi verir.

7- S-inirlilik, g-erginlik ve h-uzursuzluk Tiroit bezlerinin normalden fazla çalıştığı durumlarda bireyler fazla s-inirli, g-ergin ve h-uzursuz olurlar.

8- Ruhsal b-ozukluklar Hipertiroit h-astaları konsantre olmakta z-orluk y-aşarlar. Ayrıca tembel ve unutkan oldukları da bilinir.

9- D-epresyon Yeterli hormon üretilemediğinde kendinizi bitkin, neşesiz ve d-epresyonda hissedersiniz.

10- Boyundaki şişlik Boynunuzda yumru, ş-işlik ya da k-ızarıklık durumları y-aşıyorsanız d-oktora başvurmanız önerilir.

11- Sindirim B-ozuklukları Yetersiz çalışan tiroit bezleri ile sentezlenemeyen hormonlar yüzünden sindirim sisteminiz yavaşlar. K-ronik kabızlık bunun s-onuçlarından biridir.

12- Kas S-orunları Kaslarda a-ğrı ve karıncalanma, tiroit fonksiyon b-ozukluğunun sebebidir.

13- Libido Düşmesi Hormonların fazla salgılanması, enerji düşüklüğünü, yorgunluğu ve c*nselliğe ilgisizliği beraberinde getirecektir.

Loading...